Results

2015 Kincaid XC Race #1 Results

EXPERT MEN
1. Will Ross 1:06:57.6 2. Jason Lamoreaux 1:06:58.0 3. Josh Chelf 1:06:58.5 4. Tim Berntson 1:06:58.6 5. John Lackey 1:07:09.5 6. Lars Flora 1:09:07.8 7. Brian Bonney 1:09:20.2 8. Ethan Lynn 1:10:54.6 9. Andy Duenow 1:11:53.9 10. Charles Renfro 1:11:55.9 11. Simon Lynn 1:12:45.2 12. Jordan Harpewer 1:14:29.4 13. Peter Kling 1:14:31.8 14. Clinton Hodges III 1:14:32.7 15. Fred West 1:14:56.6 16. Mark Iverson 1:15:27.0 17. Michael Kelly 1:15:57.3 18. Nathan Abel 1:16:14.6 19. Luc Mehl 1:16:26.5 20. Jacob Wahry 1:17:26.6 21. Owen Ala 1:17:47.7 22. Shannon Fore 1:18:20.0 23. Chris Wrobel 1:19:39.1 24. James Stull 1:19:40.4 25. Luke Kiskaddon 1:20:21.8 26. John Lynn 1:20:37.4 27. Stacey Moon 1:21:21.3 28. Jacob Young 1:22:18.0 29. Rick Scott 1:28:13.9

EXPERT WOMEN
1. Danelle Winn 1:16:13.0 2. Megan Chelf 1:18:38.5 3. Laura Fox 1:20:38.9 4. Amber Stull 1:21:23.2 5. Christina Grande 1:26:34.0 6. Ellie Mitchell 1:27:57.9 7. Jill Simek 1:35:29.2

SPORT MEN
1. Mackie Derrick 49:33.9 2. jakub jiracek 51:17.9 3. Max beiergrohslein 51:40.0 4. Chris Wood 51:57.4 5. Brad Manderfeld 52:56.7 6. Andrew Cunningham 54:02.6 7. Adam Ferguson 54:26.9 8. Steve Lee 54:36.8 9. Mark Henspeter 54:37.6 10. Dave Bigelow 55:42.9 11. James Fredrick 55:57.9 12. Nick Therrien 57:07.4 13. Jeff Nelson 57:28.6 14. David Stanfield 57:31.9 15. Andy Petroni 58:09.2 16. Brian Delbecq 59:15.5 17. Nathan Klemm 1:02:35.4 18. Fred Stewart 1:02:39.4 19. Chad Burris 1:03:54.6 20. David Gamez 1:05:28.5 21. Chuck Rowan 1:17:50.7 22. Same Kito 1:23:30.4

SPORT WOMEN
1. Stacey Kolstad 56:21.3 2. Heather Edic 58:38.7 3. Andrea Kettler 58:39.8 4. Jennah Jones 1:04:21.1 5. Rose Theisen 1:05:52.9 6. Leah Zumwalt 1:08:23.3 7. Anna Fischer 1:11:13.7

BEGINNER MEN
1. Caleb Slemons 29:27.9 2. scott schneider 30:17.6 3. Cody Landenburger 30:28.2 4. Cory Morse 30:32.1 5. Jeff Campbell 31:49.5 6. Brant Grifka 32:02.1 7. Peter Mejia 33:38.8 8. Hayden Madison 35:45.8 9. Ken Best 36:04.6 10. Carlos Martinez 37:50.4 11. Ryan Rupert 43:50.6

BEGINNER WOMEN
1. Jessica Thompson 32:50.3 2. Brooke Therrien 34:06.9 3. Katie Hickey 34:21.8 4. Alicia Driscoll 36:44.0 5. Mesa Jetton 37:45.8 6. Katrina Garner 1:26:27.4

JUNIOR MEN
1. Samuel Jemmings 30:33.8 2. Tasman Duenow 32:02.9 3. Reece Duenow 33:42.3 4. Charlie Martinez 37:49.2 5. Jesse Cooper 1:16:54.3 6. Jason Cooper 1:27:13.8

JUNIOR WOMEN

MASTER MEN
1. Tom Peichel 50:02.2 2. Craig Walker 51:06.7 3. Darin Marin 51:13.0 4. Ed Wise 56:37.2 5. Tony Allen 59:18.5 6. Bruce Ross 1:01:32.2 7. Sven Jordan 1:15:56.6

MASTER WOMEN

SINGLESPEED MEN
1. Alex Wilson 52:11.4 2. Chris Schutte 55:28.0 3. Ian Ford 57:14.1 4. jayvin tonn 58:39.5 5. Seth McCord 58:43.2 6. Ryan Stuart 1:00:45.3 7. Tom Schultz 1:01:03.7

SINGLESPEED WOMEN
1. Maeve Nevins 1:07:26.3

FAT BIKE MEN

FAT BIKE WOMEN
1. Kellene Cooper 1:03:43.1

MTBDiv: Arctic Valley Hill Climb Results 05/20/2014

Arctic Valley Hill Climb Results 05/20/2014

Results from the May 20th, 2014 Arctic Valley Hill Climb on JBER Arctic Valley Road.

May 20, 2014 Arctic Valley Hill Climb
Place Bib Last Name First Name Category Time
1 315 Stull James Expert Men 35:57.9
2 318 Novakovich Matt Expert Men 36:07.7
3 30 Lamoreaux Jason Expert Men 36:28.0
4 317 Newbury Sam Expert Men 39:46.6
5 28 Berntson Tim Expert Men 41:08.7
6 34 Fehrmann Chet Expert Men 42:07.9
7 316 Duenow Andy Expert Men 42:35.3
8 306 Gray Jason Expert Men 44:36.2
9 309 West Fred Expert Men 44:48.4
10 31 Wilson Alex Expert Men 47:27.7
1 29 Wolf Kristin Expert Women 46:36.0
2 314 Winn Danelle Expert Women 48:01.4
1 307 Kelly Michael Sport Men 41:18.6
2 312 Allen Tony Sport Men 48:05.0
3 32 Wood Chris Sport Men 50:14.8
4 35 Ritter Aaron Sport Men 56:19.6
5 33 Grifka Brant Sport Men 01:24.9
1 311 Simek Jill Sport Women 54:14.4
1 308 Howard Mike Master Men 51:04.5
1 313 Lackey John Singlespeed Men 53:44.2
1 78 Alderman Garrett Beginner Men 45:47.9
2 264 Childers Bryan Beginner Men 46:52.4
3 263 Davis Zac Beginner Men 52:05.9
4 310 Harings Trevor Beginner Men 55:15.0

Photos of the event: (Click on photo to see more of Andy Romang’s photos)

Photos from the ABC Arctic Valley Hillclimb 05/20/2014 by Andy Romang

Moose Run Time Trial 04/27/2014 Results

Arctic Bicycle Club – Road Division

Moose Run Time Trial
Sunday, April 27, 2014

Sunday saw continued sun, temperatures in the 50’s, and light wind for the first Moose Run TT of the season. None of the 112 racers who turned out were complaining about the conditions, although it’s clear that winter hasn’t made the pavement on the frontage road any smoother. Sunday’s race was run “backwards”, starting and finishing at the golf course, which many find to be a bit more challenging than the traditional direction.

All categories were well represented, especially by the women and girls preparing for the upcoming Bike For Women and Gold Nugget events. Notable race results include Jens Beck and Maddy Boutet posting the fastest men’s and women’s times of the day, and Brendan McKee just barely edging out Jim Anderson again for the Master 45+ win–this time by just 0.2 seconds!

RESULTS

Intermediate Men
1) Andrew Stephens 0:25:14.1; 2) Dave Whitfield 0:25:37.7; 3) Bill Fleming 0:25:45.6; 4) Ethan Lynn 0:26:14.1; 5) Justin Neff 0:26:15.2; 6) Mike Hancock 0:26:25.5; 7) Brian Shumaker 0:26:45.6; 8) David Cadogan 0:26:54.3; 9) John Lynn 0:26:59.9; 10) Nick Prosser 0:27:29.5; 11) Brant Grifka 0:27:45.0; 12) Charles Lowell 0:27:48.7; 13) Terry Kelly 0:27:59.9; 14) Jonathan Woodman 0:28:32.5; 15) Anthony Allen 0:28:48.3

Intermediate Women
1) Jenny Kimball 0:28:49.4; 2) Cheryl Duda 0:31:28.9; 3) Kelsey Tranel 0:32:03.5; 4) Sophie Walsh 0:32:08.7; 5) Zoe Xavier 0:32:35.7

Junior Boys
1) Adam Ostberg 0:35:02.6; 2) Owen Farr 0:46:47.3

Junior Girls
1) Hannah Farr 1:04:30.5

Master Men(45+)
1) Brendan McKee 0:23:59.6; 2) Jim Anderson 0:23:59.8; 3) Ed Sniffen 0:25:56.2; 4) Craig Walker 0:26:18.5; 5) Shawn Nield 0:26:20.5; 6) John Amore 0:26:39.1; 7) Jeffrey Thurston 0:26:52.4; 8) Matt Claman 0:27:14.1; 9) John Ferguson 0:28:09.3; 10) Scott Clemetson 0:28:44.4; 11) Tom Walsh 0:29:14.3; 12) James Briggs 0:30:02.7; 13) Robert McCormick 0:30:41.8

Master Women(45+)
1) Stacy Steinberg 0:30:50.5; 2) Mel Chapman 0:33:17.0; 3) Dianna Clemetson 0:34:09.1; 4) Karen Adams 0:36:03.9

Master Men(60+)
1) Pete Johnson 0:26:24.1; 2) Bob Smith 0:26:53.4; 3) Gunnar Knapp 0:30:30.5

Master Women(60+)
1) Lesley Yamauchi 0:31:18.2; 2) Diane Mohwinkel 0:34:42.6; 3) Barbara Wong 0:34:50.0; 4) Jane Wiggins 0:36:25.5

Novice Men
1) Bo York 0:26:08.1; 2) Michael Christie 0:27:31.5; 3) Garret Alderman 0:28:14.6; 4) Michael Fischetti 0:28:56.5; 5) Jeff Carney 0:29:07.4 ; 6) Craig Mollerstuen 0:29:35.4 ; 7) Zac Davis 0:29:36.2; 8) James Fredrick 0:30:05.5; 9) Thomas Wang 0:31:02.8; 10) Jay Wright 0:31:28.8; 11) Stephen Trimble0:31:47.9; 12) Jeff Campbell 0:31:48.8; 13) Vispi Mistry 0:31:51.4; 14) Darrin Lawless 0:32:52.8; 15) Mark Rowley 0:34:18.2; 16) Nicholas Degnan 0:35:08.8; 17) Tim Reast 0:38:16.2; 18) Justin Farr 0:47:05.5

Novice Women
1) Rebecca Jemmings 0:30:32.9; 2) Karen Morrison 0:31:30.6; 3) Vanessa Duhrsen 0:31:44.0; 4) Lissa Wright 0:31:50.0; 5) Jo Reast 0:31:51.2; 6) Rose Theisen 0:31:53.7; 7) Bronwyn Haynes 0:32:04.3; 8) Kelly Grawunder 0:32:10.5; 9) Erika Bennett 0:32:10.8; 10) Jennie Pickett 0:32:15.3; 11) Natasha Graham 0:32:15.9; 12) Ellie Mitchell 0:32:51.6; 13) Jennifer Armentrout 0:33:40.4; 14) Brooke Degnan 0:33:58.1; 15) Elizabeth Knapp 0:34:40.3; 16) Brooke Therrien 0:35:04.1; 17) Judith Abrahams 0:35:11.6; 18) Kathleen Amore 0:35:20.0; 19) Marcia Davis 0:36:00.2; 20) Gale Berkey 0:36:21.3; 21) Leslie Cornick 0:37:01.3; 22) Debra Kinn 0:37:01.9; 23) Maureen Haggblom 0:37:10.7; 24) Mary Lynn 0:37:16.4; 25) Kristy Grawunder 0:39:00.8; 26) Susan Luetters 0:39:03.2; 27) Sara McCormick 0:40:39.6; 28) Holly Mitchell 0:47:11.5; 29) Theresa Lee 0:54:33.4

Open Men
1) Jens Beck 0:23:15.1; 2) Tom Peichel 0:23:34.0; 3) Marcus Farris 0:23:38.9 ; 4) Eric Flanders 0:24:19.4; 5) Doug Schutte 0:24:26.0; 6) Mick Bakker 0:24:49.2; 7) Jim Winegarner 0:24:58.4; 8) Kenneth Steck 0:29:23.0

Open Women
1) Maddy Boutet 0:25:39.6; 2) Stacey Kolstad 0:26:48.2; 3) Katie Povolo 0:26:56.7; 4) Melinda Greig Walker 0:27:05.1; 5) Deana Watson 0:27:34.7; 6) Julie Berberich 0:27:35.9; 7) Shannon Titzel 0:27:50.1; 8) Kelly Rosencrans 0:29:50.7

Potter Valley Hill Climb Results – April 23, 2014

Potter Valley Hill Climb Results – April 23, 2014
Place Bib First Name Last Name Team Category Time
Intermediate Men
1 119  charles  Lowell  Kaladi-Subway  Intermediate Men 0:09:38.5
2 128  Will  Balcao  Intermediate Men 0:09:38.9
3 124  Justin  Neff  Other  Intermediate Men 0:09:55.7
4 123  Andrew  Stephens  Intermediate Men 0:09:56.3
5 129  Brian  Shumaker  Other  Intermediate Men 0:10:00.9
6 130  Nicholas  Blades  Revolution Racing  Intermediate Men 0:10:06.6
7 103  Ethan  Lynn  Pip-Chain Reaction  Intermediate Men 0:10:11.9
8 121  Travis  Morin  Team Trek Alaska  Intermediate Men 0:10:35.4
9 127  Mick  Bakker  Alaska Tri Club  Intermediate Men 0:10:45.2
10 120  Clinton  Hodges Iii  Revolution Racing  Intermediate Men 0:10:47.0
11 113  Timely  Cox  Team Trek Alaska  Intermediate Men 0:11:18.7
12 101  Anthony  Allen  Intermediate Men 0:11:33.6
13 125  William  wright  Intermediate Men 0:11:56.9
14 310  Brant  Grifka  Peak Center Alaska  Intermediate Men 0:12:25.7
15 126  Paulo  Sierra  Intermediate Men 0:12:43.2
16 116  Jonathan  Woodman  Alaska Tri Club  Intermediate Men 0:14:58.9
Intermediate Women
1 108  Kelly  Rosencrans  Intermediate Women 0:11:28.2
2 227  Aicha  Hull  Intermediate Women 0:13:02.2
Junior Boys
2 501  Adam  Ostberg  Junior Boys 0:15:01.7
3 504  Robbie  James  Backcountry Endurance  Junior Boys 0:15:25.0
4 505  Anthony  Morrison  Alaska Velo Sport  Junior Boys 0:15:27.0
Junior Girls
1 506  Vanessa  Duhrsen  Kaladi-Subway  Junior Girls 0:13:37.6
Master Men(45+)
1 236  Andy  Duenow  Alaska Tri Club  Master Men(45+) 0:09:36.0
2 4  Tom  Peichel  Kaladi-Subway  Master Men(45+) 0:09:45.5
3 200  Jim  Anderson  LeadDog Tri Team  Master Men(45+) 0:09:51.6
4 229  Phil  Hunter  Pip-Chain Reaction  Master Men(45+) 0:10:09.4
5 226  Darin  Marin  Speedway Cycles  Master Men(45+) 0:10:52.3
6 231  Peter  Malecha  Revolution Racing  Master Men(45+) 0:11:10.2
7 228  Steve  Klosiewski  Pip-Chain Reaction  Master Men(45+) 0:11:16.7
8 235  Michael  Smith  Master Men(45+) 0:11:29.0
9 233  Peter  Van Tuyn  Pip-Chain Reaction  Master Men(45+) 0:11:29.3
10 269  Ed  Sniffen  Master Men(45+) 0:11:46.7
Master Men(60+)
1 230  Pete  Johnson  Master Men(60+) 0:10:39.9
2 237  Denis  Corral  Master Men(60+) 0:12:31.7
3 1  Gunnar  Knapp  Master Men(60+) 0:13:01.6
4 216  Jim  Kubitz  Master Men(60+) 0:15:50.1
Master Women(45+)
1 212  Jill  Follett  Master Women (45+) 0:12:47.0
2 232  Ilona  Bessenyey  Master Women (45+) 0:15:54.8
3 202  Stacy  Steinberg  Master Women(45+) 0:13:41.2
Master Women(60+)
1 234  Jane  Wiggins  Master Women(60+) 0:17:17.5
Novice Men
1 205  Conner  Truskowski  Novice Men 0:10:01.3
2 503  William  Mouracade  Team Trek Alaska  Novice Men 0:11:01.6
3 315  Steve  Kiefer  Novice Men 0:11:13.2
4 325  James  Fredrick  Novice Men 0:11:43.4
5 326  Logan  Riis  Novice Men 0:12:18.5
6 324  Jackson  Evans  Team Trek Alaska  Novice Men 0:12:38.9
7 300  Michael  Fischetti  Alaska Velo Sport  Novice Men 0:13:34.6
8 329  Zac  Davis  Novice Men 0:13:50.8
9 318  Shawn  Kane  Novice Men 0:14:23.6
Novice Women
1 317  Julie  Kane  Novice Women 0:13:47.5
2 327  Karen  Morrison  Alaska Velo Sport  Novice Women 0:14:02.6
3 328  Elizabeth  Knapp  Novice Women 0:14:19.8
4 303  Judith  Abrahams  Novice Women 0:17:36.9
Open Men
1 21  John  Sindell  Pip-Chain Reaction  Open Men 0:08:19.4
2 24  James  Stull  Pip-Chain Reaction  Open Men 0:08:20.8
3 35  Jason  Lamoreaux  Alaska Tri Club  Open Men 0:08:25.3
4 3  Brian  Bonney  Pip-Chain Reaction  Open Men 0:08:51.3
5 25  Eric  Flanders  Team Trek Alaska  Open Men 0:08:57.7
6 22  Doug  Schutte  Team Trek Alaska  Open Men 0:09:11.8
7 14  Allan  Spangler  Open Men 0:09:22.9
8 104  Simon  Lynn  Pip-Chain Reaction  Open Men 0:09:30.2
9 16  Justin  Libby  Speedway Cycles  Open Men 0:09:34.2
10 5  David  Henke  Other  Open Men 0:10:23.3
11 99  Joey  Bacala  Open Men 0:10:32.2
Open Women
1 15  Sheryl  Loan  Kaladi-Subway  Open Women 0:10:14.4
2 12  Stacey  Kolstad  Team Trek Alaska  Open Women 0:11:19.7
3 6  Rebecca  Mckee  Peak Center Alaska  Open Women 0:11:27.2
4 19  Heather  Wolfe  Peak Center Alaska  Open Women 0:11:27.6
5 112  Katie  Povolo  Open Women 0:11:54.1
6 7  Christina  Grande  Team Trek Alaska  Open Women 0:11:56.0
7 9  Deana  Watson  Open Women 0:12:08.5
8 17  Melinda  Greig-walker  Team Trek Alaska  Open Women 0:12:58.0

Time Lapse Photo of the Event by Scott Parmelee
http://youtu.be/cHU_WkQYri8

Portage Glacier Time Trial Results 04/19/2014

Arctic Bicycle Club – Road Division

Portage Glacier Time Trial

Saturday, April 19, 2014

RESULTS

Intermediate Men

1) Dave Whitfield 24:28.9; 2) Simon Lynn24:43.0; 3) Mike Hancock 25:17.9; 4)

Ethan Lynn 25:53.9; 5) John Lynn 26:01.0; 6) Clinton Hodges III 26:05.2; 7) Nicholas

Prosser 26:23.4; 8) Charles Lowell 26:57.3; 9) Anthony Allen 27:22.6; 10) Travis

Morin 27:40.2; 11) Timely Cox 28:19.3

Intermediate Women

1) Katie Povolo 25:58.9; 2) Shannon Titzel 26:51.1; 3) Janice Tower 27:23.1

; 4) Melinda Greig-Walker 28:03.5; 5) Jenny Kimball 28:08.1; 6) Kelly Rosencrans

29:41.4; 7) Carey Ballar 29:49.1; 8) Jenny Jemison 29:55.2; 9) Cheryl Duda 30:32.1;

10) Sophie Walsh 31:23.7 ; 11) Olga Fedorova 33:15.4

Junior Boys

1) William Mouracade 28:40.6; 2) Adam Ostberg 32:55.6

Junior Girls

1)Ellie Mitchell 31:04.7; 2) Kathleen Amore 33:14.5

Master Men(45+)

1) Brendan Mckee 23:26.1; 2) Jim Anderson 23:27.2; 3) Shawn Nield 25:16.7; 4)

John Mucha 26:01.5; 5) John Amore 27:02.9; 6) Jeffrey Thurston 27:09.5; 7) John

Cole 29:00.8; 8) Howard Levine 31:36.8

Master Men(60+)

1) Robert Eastaugh 28:20.0; 2) Mark Turner 30:14.9; 3) Kevin Chambes 32:16.5; 4)

Jim Kubitz 32:32.7; 5) Clinton R Hodges II 35:12.8; 6) Jay Ehoy 39:45.7

Master Women(45+)

1) Jenifer Kohout 28:46.5; 2) Ericka Mulder 29:40.6; 3) Lisa Marin 29:45.1; 4) Stacy

Steinberg 30:54.7; 5) Karen Morrison 31:41.0

Master Women(60+)

1) Lesley Yamauchi 30:40.8; 2) Barbara Wong 34:12.8

Novice Men

1) Bo York 25:41.7; 2) Brant Grifka26:51.7; 3) Michael Christie 26:52.0; 4) Steve

Kiefer 27:29.8; 5) Connor Truskowski 27:30.5; 6) John Mouracade 28:04.0; 7) Andy

Erickson 28:28.2; 8) Michael Fischetti 28:44.6; 9) Tim Severson 28:57.9; 10)

Shamarcus P. Grayson 29:13.1; 11) Johnathan MacPherson 29:31.9; 12) Shawn Kane

29:33.5; 13) Matthew Burt 29:34.2; 14) Sam Weis 30:24.2 ; 15) Karl Krenz 30:53.8;

16) Stephen Trimble 31:20.5

Novice Women

1) Julie Kane 29:43.6; 2) Kelly Grawunder 30:04.9; 3) Jennie Pickett 30:53.3; 4)

Rebecca Jemmings 30:53.7; 5) Jenny Lynes 31:29.3; 6) Allie Phillips 31:49.2; 7)

Holly Krenz 32:20.4; 8) Alesia Thon 33:11.7; 9) Shawna Rider 33:15.3; 10) Judith

Abrahams 33:53.6; 11) Kristy Grawunder 35:32.2; 12) Samantha Case 35:38.2; 13)

Anna Jemmings 37:08.8

Open Men

1) Daniel Folmar 21:45.4; 2) Jason Lamoreaux 22:42.8; 3) Brian Bonney23:04.6

; 4) Erik Ostberg 23:09.8; 5) Marcus Farris 23:33.0; 6) Doug Schutte 24:22.2; 7) Joey

Bacala 24:29.3; 8) Jason Hartz 27:04.1

Open Women

1) Shannon Donley 25:05.3; 2) Stacey Kolstad 26:00.5; 3) Heather Wolfe

28:07.4